Murat TUNÇ
Muhasebe Uzmanı

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz Parası Nedir? Nereye Başvurmak gerekir? Tutarı Ne Kadardır?

Çeyiz parası evlilik yardımı evlenme parası olarak da anılır. çeyiz parası 2012 de ne kadar olacak. Burada tarihin önemi yoktur. Sorgulama yapacağınız ayda  yetim maaşınızın ne kadar olduğudur

Bağkurdan yetim maaşı alan kız çocukları ssk dan yetim maaşı alan kız çocukları emekli sandığından yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz yardımından yararlanır.

Çeyiz parasının şartı  evlenme tarihinizde yetim maaşı  alıyor olmanızdır. Yani yetim aylığınız kesilmemiş olmalıdır. Hakedip de yetim maaşı almayanlarda başvurabilir.  Sadece kız çocukları  yararlanır. Ne kadar çeyiz yardımı alacaksınız. SSK ve Bağkur için aldığınız yetim maaşının 24 katı. Emekli sandığı için ise 12 katı. Çeyiz parası sorgulama yapamazsınız.

Nereye başvuracaksınız. Eğer ssk ve  bağkurdan (4-a-veya 4-b)  yetim maaşı alıyorsanız  bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüğüne yada sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne eğer emekli sandığından yetim aylığı alıyorsanız Kamu görevlileri emeklilik İşlemleri  Daire Başkanlığına müracatınızı yapmanız gerekir. Adresi Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara dır Çeyiz parasında  Zamanaşımı hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır

çeyiz parası evlenme ödeneği talep dilekçesi ve başvuru formunu buradan indiriniz.

Çeyiz parası ile ilgili mevzuat aşağıdaki gibidir

5510 sayılı kanunun 37.maddesi nde (Değişik fıkra: 17/04/2008-5754 S.K./23.mad)

‘’Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.

Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye göre yeniden belirlenir.’’ Denilmektedir

SGk tarafından çıkarılan  2008/96 sayılı genelgede evlenme yardımı ile ilgili aşağıdaki hükümler yer almaktadır.

Evlenme Ödeneği Verilmesi

5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesi gereğince evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde, almakta oldukları gelir ve aylıklarının iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenecektir. Evlenme ödeneği verilen kız çocukların gelir ve aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulacak, gelir ve aylıkların durdurulduğu tarihten iki sene sonra da kesilecektir. Diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, gelir ve aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilecektir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin gelir ve aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, bu süre içinde tekrar gelir ve aylık bağlanmayacak, bu gibi durumlarda kız çocuklarına bağlanacak ölüm gelir ve aylıklarının başlangıcı, iki yıllık sürenin dolduğu tarihi takip eden aybaşı olacaktır. Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kurumun ilgili ünitesine başvurması şarttır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.Bağ-kur sigortalılarından ölüm tarihi Kanunun yürürlük tarihinden önce olanların hak sahibi kız çocuklarının Kanunun yürürlük tarihinden sonra evlenmeleri halinde, bunlara da Kanunun 37 nci maddesi uyarınca evlenme ödeneği verilecektir.

Kısa vadeli sigorta kollarından ve ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar (geçici iş göremezlik ödeneği, evlenme ve cenaze ödenekleri ile ölüm toptan ödemeleri), hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşmektedir. Burada hak düşürücü süre işlediğinden, söz konusu haklar beş yıl içinde istenilmezse, bir daha ödenmeyecektir.

Çeyiz parası olan sgk devlet yardımı halk arasında nikah parası olarak da adlandırılır